Yüzmede Nefes Çabası

Akciğerleriniz yüzme esnasında büyük taleplere maruz kalır.

Rekabetçi bir spor olan yüzmede, nefes alma en büyük zorluklardan biridir; mümkün olan en kısa sürede mümkün olduğu kadar çok nefes almanız gerekir, böylece vücudunuzu itici güç oluşturmak için en uygun pozisyona getirebilirsiniz. Bu, solunum kaslarınızda çok büyük bir gerilime neden olur ve bir yüzücü olarak solunum kaslarınızda ciddi bir yorgunluk yaşamanız şaşırtıcı değildir.

Bu zorluk, suda yatay olarak yattığınızda, ayakta duruşa göre nefes alma kaslarınızın %16’ya kadar daha zayıf olması ve dolayısıyla hızlı nefes almak için gereken kuvveti daha az üretebilmesi gerçeğiyle daha da kötüleşir. Ayrıca araştırmalar*, solunum kaslarınızın yorgunluğunun, kollarınıza ve bacaklarınıza giden kan akışını azalttığını, bunun da bu kaslara giden oksijen akışını azaltarak sizi yavaşlatabileceğini gösteriyor. Bu durum hem inspiratuvar kas yorgunluğunda hem de ekspiratuvar kas yorgunluğunda geçerlidir ve her ikisi de egzersiz performansını olumsuz etkiler.

Nefes Alma Dayanıklılığınızı Artırın.

Disiplinli nefes alma tekniği yüzme, bisiklete binme ve koşma sırasında nefes alma konforunu artıracaktır. POWERbreathe İnspiratuvar Kas Eğitimi (IMT) Cihazları, özellikle solunum kaslarınızı hedef alır, güçlerini ve dayanıklılıklarını yaklaşık %30 oranında artırır,** solunum yorgunluğunu ortadan kaldırmaya yardımcı olarak yüzme performansınızı önemli ölçüde artırır.

Araştırmalar*** , POWERbreathe IMT ile solunum kaslarınızı ısıtmanın faydalı olduğunu gösteriyor.  Ayrıca toparlanmada kullanıldığında laktatı %16 oranında azaltabilir.

*https://www.powerbreathe.com/wp-content/uploads/2020/03/HARMS_RespiratoryMuscleWorkComprisesLegBloodFlowDuringMaximalExercise.pdf?_gl=1*baxcyv*_up*MQ..*_ga*MTQwMjc2OTExOC4xNzExNDYxMjQ0*_ga_DN8J5554RQ*MTcxMTQ2MTI0NC4xLjEuMTcxMTQ2MzQzOC4wLjAuMA..

**https://www.powerbreathe.com/wp-content/uploads/2014/01/CaineMcConnellabstractERJ98.pdf?_gl=1*uc934*_up*MQ..*_ga*MTQwMjc2OTExOC4xNzExNDYxMjQ0*_ga_DN8J5554RQ*MTcxMTQ2MTI0NC4xLjEuMTcxMTQ2MzQzOC4wLjAuMA..

***https://journals.lww.com/acsm-msse/Fulltext/2008/01000/Blood_Lactate_during_Recovery_from_Intense.16.aspx

 

 

 

 

 

Sepetim
Son Görüntülenen
Kategoriler