İRTİFA

Nefesinizi Yüksek İrtifaya Hazırlayın.

Solunum kaslarınızı eğitmek ve güçlendirmek, yüksek irtifalarda sınırlı oksijenden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır.

Yüksek İrtifada Nefes Alma Çabası

Yüksek rakımda kısmi basınç deniz seviyesinden daha azdır, bu da oksijen moleküllerinin birbirinden daha uzakta olduğu anlamına gelir. Ne kadar yükseğe çıkarsanız, yüksek irtifada nefes almak o kadar zorlaşır.*

Bunu telafi etmek için ciğerleriniz çok daha fazla çalışır.

* 1000 m’de bazı insanlar orta dereceli egzersiz sırasında nefes darlığı hissederler.

* 3.000 m’de havadaki oksijen miktarı %30 azalır (deniz seviyesine göre)

* 4.000 metrede bazı insanlar dinlenirken nefes darlığı hissederler.

* 5.500 m’de havadaki oksijen miktarı %50 azaldı (deniz seviyesine göre)

Deniz seviyesinde egzersiz yalnızca kalbinizin kaslarınıza oksijenli kan pompalama kapasitesiyle sınırlıdır. Ancak yüksek irtifada ciğerlerinize hava pompalama ve dışarı hava pompalama yeteneğiniz sınırlıdır.

Everest Dağı’nın zirvesinde, bir ayağı diğerinin önüne koymak maksimum seviyede nefes almayı gerektirir. Sadece bu dakikalarca sürebilir. Ancak İnspiratuvar Kas Eğitimi (IMT), 4.900 m’nin üzerindeki rakıma çıkışla birlikte istirahat halindeki oksijen saturasyonunda beklenen düşüşü azaltabilir.**

Ayrıca, solunum kaslarınız çok fazla çalıştığında, oksijen ihtiyacınızı karşılamak için ekstremitelerinizden kan ‘çalarlar’ ve performansınızı düşürürler. Buna metaborefleks denir. Zorlu solunum çalışması, kronik solunum kas yorgunluğuna yol açar.

IMT Yüksek İrtifada Faydalıdır.

POWERbreathe IMT ‘direnç antrenmanı’ kullanarak yani bir dirence karşı egzersiz yaptırma prensibiyle solunum kaslarınızı çalıştırır. Spor bilimcileri tarafından geliştirilen bu ‘diyaframınız için dambıl ‘, nefes alma yorgunluğunu azaltmak için nefes alma gücünü ve dayanıklılığını artırır, faydalıdır çünkü ‘Yüksek İrtifaya Maruz Kalmak İnspiratuvar Kas Gücünü Azaltır’.***

Bulgular ayrıca IMT’yi de gösteriyor : ****

* Simüle edilmiş yükseklikte yapılan egzersizin oksijen ihtiyacını %8-12 oranında azaltır.

* Simüle edilmiş yükseklikte yapılan egzersizin kalp debisi ihtiyacını %14 oranında azaltır.

* Simüle edilmiş yükseklikte yapılan egzersizin nefes alma ihtiyacını %25 azaltır

* Arteriyel oksijen satürasyonunu %4 ve akciğer difüzyon kapasitesini %4 artırır.

* Algılanan eforu ve nefes darlığını azaltır.

Simüle Edilmiş İrtifa Eğitimi ile Performansınızı Artırın.

Yükseklikteki zorluklara sadece nefesinizi değil, vücudunuzu da hazırlamalısınız. Bireysel sporcular ve spor takımları bunun yararları hakkında kapsamlı raporlar sunduğundan bu, irtifa antrenmanıyla başarılabilir.

Herkesin irtifa maruziyetine tepkisi çoğunlukla farklıdır, herkese uyan tek bir yaklaşımın işe yaramayacağını ve eğitim programlarının ve/veya irtifa maruziyetinin bireyin ihtiyaçlarına göre uyarlanması gerektiğini anlamak önemlidir. Bu, POWERbreathe’in yükseklik simülasyonu ve simüle edilmiş çevre koşulları ekipmanıyla mümkündür.

Hipoksik maske tabanlı sistemler, uyku odaları, egzersiz odaları ve şişirilebilir modüllerin tümü, aşağıdakiler için güvenli, kontrollü, yerel bir ortamda çeşitli özel zorlu koşulların sağlanmasına yardımcı olur:

* Bireysel amatör sporcular, elit sporcular ve spor takımları

* Aşırı maceralara hazırlanan bireyler ve gruplar

* Spor bilimi araştırmacıları

* https://physoc.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1113/expphysiol.2009.047571

**https://eprints.leedsbeckett.ac.uk/id/eprint/44/1/Poster%20study%202%20FINAL.pdf

***https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17024649/

**** https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1569904806002394

 

 

 

Sepetim
Son Görüntülenen
Kategoriler