Bisiklette Nefes Alma Çabası

Akciğerleriniz bisiklete sürerken büyük taleplere maruz kalır.

Ayrıca benimsenen kambur pozisyon nefes alma sorunları yaratabilir. Karın içeriği (özellikle karaciğeriniz ve bağırsaklarınız) sıkıştırılır ve ana solunum kasınız olan diyaframa doğru itilir. Bu normal hareketi kısıtlar ve nefes almayı çok daha zorlaştırabilir.

Araştırmalar*, yarış temposunda 20 km. kadar kısa bir bisiklet sürmenin, solunum kaslarında ciddi yorgunluk yarattığını gösteriyor. Birmingham Üniversitesi’ndeki bir araştırma grubu**, inspiratuvar kas eğitiminin (IMT) bu nefes alma yorgunluğunu azalttığını ve yalnızca 6 haftalık egzersiz sonrasında bisiklet süresi deneme performansını %4,6 gibi şaşırtıcı bir oranda artırdığını gösterdi.

Nefes Alma Dayanıklılığınızı Artırın.

Disiplinli nefes alma tekniği yüzme, bisiklete binme ve koşma sırasında nefes alma konforunu artıracaktır. POWERbreathe İnspiratuvar Kas Eğitimi (IMT), özellikle solunum kaslarınızı hedef alır, güçlerini ve dayanıklılıklarını yaklaşık %30 oranında artırır,*** solunum yorgunluğunu ortadan kaldırmaya yardımcı olarak bisiklet performansınızı önemli ölçüde artırır.

Araştırmalar****, POWERbreathe IMT ile solunum kaslarınızı ısıtmanın faydalı olduğunu gösteriyor.  Ayrıca toparlanmada kullanıldığında laktatı %16 oranında azaltabilir.

*https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11984296/

**https://www.powerbreathe.com/wp-content/uploads/2020/03/ROMER_EffectsOfIMTonTimeTrialPerformanceInTrainedCyclists.pdf?_gl=1*1rzrd1v*_up*MQ..*_ga*MTQwMjc2OTExOC4xNzExNDYxMjQ0*_ga_DN8J5554RQ*MTcxMTQ2MTI0NC4xLjEuMTcxMTQ2Mzc1MC4wLjAuMA..

***https://www.powerbreathe.com/wp-content/uploads/2014/01/CaineMcConnellabstractERJ98.pdf?_gl=1*16v8dtm*_up*MQ..*_ga*MTQwMjc2OTExOC4xNzExNDYxMjQ0*_ga_DN8J5554RQ*MTcxMTQ2MTI0NC4xLjEuMTcxMTQ2Mzc1MC4wLjAuMA..

****https://journals.lww.com/acsm-msse/Fulltext/2008/01000/Blood_Lactate_during_Recovery_from_Intense.16.aspx

 

 

 

 

 

Sepetim
Son Görüntülenen
Kategoriler