Güçlü Oyuncuların Güçlü Akciğerlere İhtiyacı Var

Nefes nefese kalmak, bir oyuncunun oyun süresince maksimum performans göstermesini engelleyen güçlü bir faktördür.

Ragbi’de Nefes Alma Çabası

Ragbinin fiziksel talepleri her oyuncunun konumsal rolüne oldukça özeldir. Bununla birlikte, tüm oyuncuların yüksek düzeyde aerobik kondisyona, laktat toleransına, kuvvete ve güce ihtiyacı vardır.

Ragbideki çoğu aktivite maksimumun altında olmasına rağmen, aralıklı sprintler, müdahaleler, hücumlar, sırtlar ve tokmaklar maksimumun üzerindedir ve sizi maksimum kondisyon kapasitenizin %100’ünün üzerine çıkarır. Solunumunun aşırı derecede zorlanması kaçınılmaz Ragbi oyuncuları için POWERbreathe inspiratuvar kas antrenmanı tartışmasız fayda sağlamaktadır.Aslında, yoğun bir sprint koşusunun ardından nefesiniz en yüksek seviyelere çıkacak ve bu da aşırı nefes darlığına neden olacaktır. Bu nedenle oyuna katkıda bulunmaya devam etmek için nefesinizin hızla düzelmesi gerekir.

Ayrıca Ragbi’ye özgü olan şey, yüksek yoğunluklu üst vücut aktivitesinin katılımıdır. Bu, nefes alma kaslarınız üzerinde çelişkili taleplere neden olur; bu kaslar nefes almayı sağlamanın yanı sıra üst bedeni çalıştırırken de gereklidir. Buna vücudunuzun sabitlenmesi, bükülmesi ve esnetilmesi de dahildir. Aslında, nefes alma kaslarınız hücum, tekme, darbe, tekme atma ve geçme sırasında gövdenin dengelenmesine ve döndürülmesine katkıda bulunur. Nefes alma kas yorgunluğunun sadece sprint yeteneğinizden daha fazlasını etkilemesi şaşırtıcı değil.

Ayrıca yoğun bir ragbi oyunu sırasında, nefes alma kaslarınız yorulduğundan ve performansınızı düşürdüğünden bacaklarınıza kan akışı ve oksijen iletimi kısıtlanır. Buna metaboreflex denir(vücudunuzun ‘performans’ ihtiyacı yerine nefes almayı seçtiği bir ‘hayatta kalma’ içgüdüsü). Bununla birlikte, ana solunum kasınız ( diyafram ) güçlüyse ve iyi eğitilmişse, uzuvlarınıza daha fazla kan akışı sağlanabilir.

Akciğerlerinizi Nasıl Daha Güçlü Hale Getirirsiniz?

POWERbreathe IMT Cihazları özellikle solunum kaslarınızı hedef alır. Bu, ‘diyaframınız için dambıl’a benzeyen bir direnç antrenmanı şeklidir. Spor bilimcileri tarafından geliştirilen bu ürün, solunum kaslarınızı çalıştırır, gücünüzü, dayanıklılığınızı artırır ve nefes alma yorgunluğunu ortadan kaldırır. Profesyonel dönem boyunca ‘topun oyunda’ süresi hızla arttığı için bu özellikle ragbide faydalıdır. POWERbreathe IMT Cihazları, sporun giderek artan fiziksel taleplerine mücadeleci bir çözüm sunuyor.

Bilimsel çalışmalar ayrıca POWERbreathe IMT Cihazları’nın daha etkili bir şekilde ısınmanıza, soğumanıza ve daha hızlı iyileşmenize yardımcı olacağını gösteriyor. Brezilya’daki araştırmacılar* egzersizden hemen sonra küçük bir nefes alma yüküne karşı nefes almanın laktatı %16 oranında azalttığını buldu. Ayrıca inspiratuvar egzresiz cihazı kullanıldıktan sadece 5 dakika sonra laktat konsantrasyonunun 15 dakikalık pasif toparlanmaya eşdeğer olduğu, egzersiz durur durmaz laktatın azaldığını da gösterdi. Ve bu çalışma, ragbi oyuncuları gibi tekrarlayan sprint sporcularında IMT’nin yüksek yoğunluklu, aralıklı egzersiz sırasında iyileşme süresini iyileştirdiğine dair kanıt sağlıyor.**

*https://journals.lww.com/acsm-msse/Fulltext/2008/01000/Blood_Lactate_during_Recovery_from_Intense.16.aspx

** https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12165887/

 

 

Sepetim
Son Görüntülenen
Kategoriler