Solunum Sisteminizi Güçlendirin, Performansınızı Artırın.

Eğer karın ve göğüs kaslarınız etkilenmişse, spor yaparken nefes almakta zorlanacaksınız.

Tekerlekli Sandalye Sporlarında Nefes

Tekerlekli sandalye kullanıcısı olarak solunum sisteminizle ilgili zorluklar yaşayabilirsiniz çünkü diyaframınız da dahil olmak üzere karın ve göğüs kaslarınız yaralanmadan etkilenirse nefes almanız daha da zorlaşır.

Nörolojik yaralanma düzeyiniz, nefes almanızın ne ölçüde sorun teşkil edeceğini belirleyecektir. Servikal ve torasik omurilik yaralanmanız varsa zatürre veya diğer akciğer sorunlarına yakalanma riskiniz artabilir.

Tekerlekli sandalye sporunda, tekerlekli sandalyenizin kendi kendine hareket etmesi, göğüs ve omuz kaslarınızın gergin ve yaralanmaya yatkın hale gelmesi anlamına gelebilir. Ayrıca tekerlekli sandalye sporlarında yaşanan yüksek solunum talebi, kollarınızdan kan ‘çalmasına’ neden olarak genel performansınızı düşürebilir. Bu, vücudunuzun ‘performans’ ihtiyacı yerine temel nefes alma ihtiyacını seçtiği metaborefleksinizdir. Ancak solunum kaslarınız güçlüyse ve iyi eğitilmişse kollarınıza daha fazla kan akışı sağlanabilir.

IMT Engelli Sporculara Fayda Sağlıyor.

Bu pilot çalışma*, İnspiratuvar Kas Eğitimi (IMT) içeren bir egzersiz programının, solunum sıkıntısına karşı hassas olan omurilik yaralanması olan kişiler için fonksiyonel önlemler üzerinde nasıl olumlu bir etkiye sahip olabileceğini gösterdi. Ve bu çalışma**, hem IMT’nin hem de EMT’nin (Ekspiratuvar Kas Eğitimi) egzersiz kapasitesini iyileştirdiğini keşfetti.

Ayrıca, bu çalışma*** POWERbreathe IMT Cihazlarının tekerlekli sandalye basketbolcularında solunum fonksiyonu ve tekrarlayan itici sprint performansı üzerindeki etkisini inceledi. POWERbreathe IMT solunum eğitim cihazını kullanmayla ilgili bildirdikleri deneyimler, egzersiz sırasında ‘daha az nefes darlığı’ ve ‘göğüste daha az gerginlik’ olduğunu gösterdi.

Para-Triatloncu Liz McTernan, daha iyi bir performans için inspiratuvar kas gücünü ve dayanıklılığını artırmak için POWERbreathe K5’i kullanıyor.

IMT Core Gövde Gücünü ve Duruşunu İyileştirir.

Büyük Britanya Olimpiyat Boccia Takımı Physios, POWERbreathe İnspirasyon Kas Eğitimini de takımın günlük antrenmanına dahil etti. Boccia İngiltere takımı akciğerlerini tamamen şişirmeye yardımcı olmak için POWERbreathe IMT Cihazlarını kullanıyor. Aynı zamanda göğüs kafesinin en iyi şekilde genişlemesini sağlamak için nefes alma kaslarını ve göğüs duvarını faydalı hareketlerle çalıştırmaya da yardımcı oluyor. Ekip üyeleri ayrıca core gövde güçlerini ve duruşlarını geliştirmek için POWERbreathe IMT Cihazlarını kullanıyor; bunların hepsi performanslarını artıracak ve solunum yolu enfeksiyonlarını azaltmaya yardımcı olacaktır.

POWERbreathe IMT Cihazları, diyaframınız için dambıl’a benzeyen bir tür direnç antrenmanı kullanarak özellikle solunum kaslarınızı hedef alır. Spor bilimcileri tarafından geliştirilen bu ürün, nefes alma kaslarınızı çalıştırır, gücünüzü ve dayanıklılığınızı artırır ve nefes alma yorgunluğunu azaltır.

Bilimsel çalışmalar ****ayrıca POWERbreathe IMT’nin daha etkili bir şekilde ısınmanıza, soğumanıza ve daha hızlı iyileşmenize yardımcı olacağını ve laktatı %16 oranında azaltacağını gösteriyor.

Tekerlekli Sandalye İtme Gücünüzü Geliştirin.

Araştırmalar**, servikal omurilik yaralanması olan kişilerin sıklıkla aktif ekspirasyon için spesifik sırt ve göğüs kaslarını çalıştırdıklarını göstermektedir. Tekerlekli sandalye hareketi için aktif olarak görevlendirilen de bu kaslardır.

Neyse ki aynı kaslar POWERbreathe ekspiratuvar kas eğitimi (EMT) Cihazları ile güçlendirilebilir.

EMT, solunum fonksiyonunun iyileşmesine ve tekerlekli sandalye itme gücünde iyileşmelere yol açabileceğinden faydalıdır çünkü tekerlekli sandalye hareketi için aktif olarak görevlendirilen kaslar bu kaslardır.

*https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/10790268.2019.1655200?journalCode=yscm20

**https://icord.org/2021/04/exercise-capacity-and-respiratory-muscle-training-in-athletes-with-cervical-sci/

***https://www.powerbreathe.com/wp-content/uploads/2020/03/GOOSEY_EffectsOfIMTonRespiratoryFunctionAndRepetitiveSprintPerformanceInWheelchairBasketballPlayers.pdf?_gl=1*ya2rp4*_up*MQ..*_ga*MTQwMjc2OTExOC4xNzExNDYxMjQ0*_ga_DN8J5554RQ*MTcxMTQ2MTI0NC4xLjEuMTcxMTQ2NDkyNC4wLjAuMA..

****https://journals.lww.com/acsm-msse/Fulltext/2008/01000/Blood_Lactate_during_Recovery_from_Intense.16.aspx

 

 

Sepetim
Son Görüntülenen
Kategoriler