POWERbreathe Cihazlarıyla Futbolda Nefes Almayı Geliştirin.

Sprintten sonra nefes alma en yüksek seviyeye ulaşır, bu da nefes darlığına ve oksijen ihtiyacına neden olur. Etkili bir şekilde oynamaya devam etmek için nefesinizin hızlı bir şekilde iyileşmesi gerekir.

Futbolda Nefes Çabası

futbolcuların maç boyunca yaklaşık 6,2 – 7,5 mil yol kat etmeleri muhtemeldir, bu da maksimum oksijen alımınızın ortalama %75-80’i (VO2 max.) yoğunluğundadır. Oyunun 90 dakikası boyunca 30-90 saniye boyunca gezinecek ve 3-5 saniye boyunca sprint yapacaksınız.

Maçınız sırasındaki etkinliklerin çoğu maksimumun altında olsa da, aralıklı sprintleriniz maksimumun üzerindedir. Bu efor şekli, nefes almanıza aşırı talepler getirir çünkü bu aktiviteler anaerobiktir ve yüksek düzeyde laktat üretir. CO2 seviyeleri nefesinizi artırmaya teşvik eder, bu da bacaklarınıza kan akışını ve oksijen dağıtımını kısıtlayarak performansınızı düşürür.

Solunum kaslarınız yorulduğunda, nefes almak çok önemli olduğundan kan akışı her zaman çalışan kollarınızdan ve bacaklarınızdan uzaklaştırılır ve her zaman kazanır. Bu metaboreflex adı verilen bir süreçtir.

Bununla birlikte, iyi eğitimli ve güçlü nefes alma ve verme kasları sayesinde, nefes alma kaslarınızın uzuvlarınızdan kan akışını ‘çalması’ gerekmeyecektir, böylece yorgunluğun başlangıcını geciktirebilir ve yola devam edebilirsiniz.

Güçlü nefes alma kasları, futbol oynarken gövdenizin bükülme ve esneme hareketleri için de gereklidir ve vuruş sırasında vücudunuzun dengelenmesine ve dönmesine katkıda bulunur. Ayrıca yön bulma sırasında üst vücudunuzun esnetilmesine de yardımcı olurlar. Bir futbolcunun solunum kaslarının yorulması, oyun sırasında koşma yeteneğinden daha fazlasını etkileyebilir.

Futbolda Dayanıklılık Nasıl Geliştirilir?

Önde gelen üniversitelerdeki spor bilimcileri tarafından geliştirilen POWERbreathe İnspiratuvar Kas Eğitim (IMT) Cihazlarının, solunum gücünü ve dayanıklılığını arttırarak solunum yorgunluğunu azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Exercise induced asthma (egzersiz kaynaklı astım) gibi tespit edilemeyen akciğer ve solunum yolu sorunları olan 10 elit futbolcudan 3’ünden biriyseniz bu özellikle faydalıdır.

POWERbreathe IMT Cihazlarıyla solunum egzersizi yapmak, yaralanma sonrası iyileşme sırasında fiziksel aktivite önlendiğinde kondisyon seviyelerinin korunmasına yardımcı olduğundan, darbesiz rehabilitasyon için de idealdir.

Araştırmada* IMT’nin amatör salon futbolcularında aerobik kapasiteyi iyileştirdiği gösterilmiştir. Diğer araştırmalar ise POWERbreathe IMT Cihazları ile, profesyonel futbolcularda inspiratuvar kas gücünün arttığını gösterdi. Ayrıca inspiratuvar kas etkinliğindeki artış, sprint süresinin azalmasına ve egzersiz toleransının iyileşmesine yol açtı.

Araştırmalar**aynı zamanda nefes verme kaslarınızın da nefes alma kaslarınızla aynı şekilde yorulduğunu ve daha önce inspiratuvar kas yorgunluğu için bildirildiği gibi egzersiz performansının olumsuz etkilendiğini gösteriyor. İyi haber şu ki, POWERbreathe EX1 EMT cihazıyla nefes verme kaslarınızı daha güçlü hale getirecek ve nefes verme dayanıklılığını geliştirecek şekilde eğitebilirsiniz.

Son olarak, POWERbreathe IMT Cihazlarının, yedek oyuncu olarak sahaya çağrıldığınızda daha etkili bir şekilde ısınmanıza, ayrıca daha hızlı soğumanıza ve toparlanmanıza yardımcı olduğu da kanıtlanmıştır. Aslında Brezilya’da yapılan bir araştırma***, egzersizden hemen sonra küçük bir nefes alma yüküne karşı nefes almanın laktatı %16 oranında azalttığını buldu.

*https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31563354/

**https://link.springer.com/article/10.1007/s00421-007-0491-y

***https://journals.lww.com/acsm-msse/Fulltext/2008/01000/Blood_Lactate_during_Recovery_from_Intense.16.aspx

 

 

Sepetim
Son Görüntülenen
Kategoriler