Nefes Eğitimi ile Daha İyi Bir Şarkıcı Olun.

Şarkı söylemek nefes almakla başlar. Kontrollü bir nefes verme ile hızlı ve derin olmalıdır. Nefes Eğitimi yapmak size yardımcı olacaktır.

Sesinizi Kontrol Etmek İçin Nefesinizi Kontrol Edin.

Şarkı söylemek nefese, ritime, melodiye ve ifadeye odaklanır. Ses eğitimi ile ses egzersizlerini kullanarak sesinizin aralığını, netliğini, gücünü ve esnekliğini geliştirebilirsiniz.

Nefesinizi kontrol etmeyi öğrenmek sesinizi kontrol etmenize yardımcı olur. POWERbreathe İnspiratuvar Kas Eğitimini (IMT) vokal egzersizlerinizin bir parçası olarak kullanmak ciğerlerinizi tam olarak kullanmanıza yardımcı olacaktır ve nasıl nefes aldığınız, ne kadar iyi nefes verdiğinizi etkiler.

İyi bir duruş, güçlü karın kasları ve güçlü nefes alma kasları da gereklidir, böylece net bir ifade veya ses tonu sunmanız gerektiğinde sesinizi iletecek güce sahip olursunuz. Daha sessiz olmanız gerektiğinde nefesinizi kontrol etmek için güçlü solunum kasları da gereklidir.

Daha yüksek notalara ve yavaş cümlelere ulaşmanıza yardımcı olması için nefes alma dayanıklılığına da ihtiyacınız var. Nefes kontrolü için nefes egzersizlerinin amacı, mümkün olduğu kadar çabuk, mümkün olduğu kadar çok nefes almaktır, böylece şarkı söylerken o havayı, nefesinizi kontrollü bir şekilde serbest bırakabilirsiniz.

Şarkı Söylemeyi Geliştirmek İçin Solunum Kaslarınızı Eğitin.

Şarkı söylemede mükemmellik için, temel solunum taleplerinin ötesine geçerek solunum basıncını ve hava akışını düzenleyebilmeniz gerekir. Bunun nedeni, şarkı söylemenin geniş bir akciğer hacmi aralığı gerektirmesi ve dolayısıyla ortaya çıkan akciğer basınçlarını kontrol etmek için artan solunum kas aktivitesi gerektirmesidir.

Bu nedenle hem inspiratuvar kaslarınızı IMT Cihazı ile, hem de ekspiratuvar kaslarınızı EMT Cihazı ile eğitmek son derece faydalıdır. Ancak IMT/EMT’nin performansı üzerindeki etkisine ilişkin bu araştırma*, IMT ve EMT’nin aynı nefes döngüsü içinde gerçekleştirilmesinin antrenman tepkisini bozabileceğini göstermektedir. İnspiratuvar ve ekspiratuvar kaslardaki bu eş zamanlı yüklenme de rahatsız edicidir. Ve bu rahatsızlık nedeniyle, her iki solunum aşaması da yüklendiğinde maksimum eforla antrenman yapmak son derece zordur. Bu nedenle IMT ve EMT’yi bağımsız olarak gerçekleştirin.

Şarkı Söylemek İçin Vokal Isınma

Tıpkı egzersizden önce ısınma yaptığınız gibi, şarkı söylemeden önce vokal ısınması da aynı derecede önemlidir.

Flow-Ball Ultra, odaklanmış, sabit bir nefesi kontrol etmenize ve bırakmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış bir nefes egzersiz cihazıdır. Soprano Kari Ragan, yazar, şarkıcı ve ses pedagogudur. Solunum Koordinasyon Egzersizleri için POWERbreathe  Flowball Ultra kullanıyor. Aslında, Dr Ragan Flowball’u Sessiz Staccato, Sessiz Messa di Voce ve Sesli “Flownation” için kullanıyor.

Tyler Wysong Metodu aynı zamanda ‘Flow Phonation – How To Song Without Strain’ için Flowball Ultra kullanıyor.

*https://www.powerbreathe.com/wp-content/uploads/2022/07/GriffithsMcConnell2007-2.pdf?_gl=1*1ed72x3*_up*MQ..*_ga*NzQ4Mjk4NDU1LjE3MTUxODM1NzM.*_ga_DN8J5554RQ*MTcxNTE4MzU3My4xLjEuMTcxNTE4MzU5Ny4wLjAuMA..

 

Sepetim
Son Görüntülenen
Kategoriler