COVID & UZAMIŞ COVID ve SOLUNUM KAS EĞİTİMİ

Uzamış COVID İyileşmesi POWERbreathe IMT’yi İçerir.

Dünya Sağlık Örgütü, COVID-19 hastalarının rehabilitasyonuna yönelik iyileşme yönetimi planında POWERbreathe IMT’ye ismiyle atıfta* bulunuyor.

COVID-19 yeni bir enfeksiyon olduğundan uzun vadeli araştırmalar henüz yapılmamıştır. Ancak bu makale inspiratuvar kas performansı ile COVID-19 arasındaki bağlantıyı vurgulamaktadır.

Makaledeki Risk Azaltma Modeli, POWERbreathe İnspiratuvar Kas Eğitimi (IMT) gibi ev tabanlı solunum kas eğitiminin (RMT), solunum performansı bozuk hastalara reçete edilebileceğini öne sürüyor. RMT’nin erken dönemde etkili olduğu gösterilmiştir ve bu nedenle, viral bir salgının başlangıcında IMT kullanılırsa risk altındaki hastalarda hastalığın önlenmesine yardımcı olabilir.

Yoğun bakım ünitesindeki COVID-19 hastalarının rehabilitasyonuna yönelik bu klinik denemede**, katılımcıların “dikkatli inspiratuvar kas eğitimi” de dahil olmak üzere solunum eğitimine hemen başladığı görülüyor.

COVID’de İyileşme

Pek çok COVİD hastası, muhtemelen yoğun bakım ünitesinde ve solunum cihazında kalmaya yol açacak solunum problemleri yaşadığından, risk altındaki hastaların ilk etapta duyarlı hale gelmesini önlemek için mevcut araştırmalardan yararlanılıyor. Çalışma* RMT’nin iyileşmeyi hızlandırmaya ve dolayısıyla eve taburcu olmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Aslında, Akut Hastane Ortamında ‘COVID-19 için Fizyoterapi Yönetimi***, klinik uygulamaya rehberlik etmek için IMT’nin solunum cihazından ayırma sürecinin bir parçası olarak kullanılmasını önermektedir.

Her ne kadar COVID’den iyileşen hastaların aşırı solunum kas zayıflığı yaşaması muhtemel olsa da, bu düşük başlangıç seviyesi, aynı zamanda POWERbreathe IMT Cihazları gibi solunum kas eğitiminden (RMT) en büyük faydayı alma olasılıklarının yüksek olduğu anlamına geliyor.

Uzamış COVID İyileşmesi

‘Uzamış COVID’ veya ‘COVID-19 sonrası sendromdan’ iyileşen hastalar sıklıkla aşırı nefes darlığı yaşarlar ve araştırmacılar, buna neden olan önemli bir faktörün diyafram kası fonksiyon bozukluğu olabileceğine inanırlar. Bu nedenle, diyaframı daha güçlü ve yorgunluğa daha az eğilimli olacak şekilde eğitmenin faydalı olabileceğini varsaymak mantıklı görünmektedir.

Bu 2022 İnceleme Makalesi****, IMT’nin önemli bir ev tabanlı COVID-19 rehabilitasyon stratejisini temsil edebileceği sonucuna varmaktadır ve 2023’teki bu çalışma*****, inspiratuvar kas eğitiminin COVID-19’dan sonra önemli bir yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Ayrıca, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) COVID’in klinik yönetiminde COVID iyileşmesine yönelik bir tavsiyesi, özellikle POWERbreathe’den bahsederek İnspiratuvar Kas Eğitimi (IMT) ile egzersiz ve kondisyonun artırılmasını içerir.

*https://www.amjmed.com/article/S0002-9343(20)30347-8/fulltext

** https://clinicaltrials.gov/study/NCT04381338

***https://world.physio/sites/default/files/2020-06/FINAL-Physiotherapy_Guideline_COVID-19_V1_Dated16April2020_endorsed.pdf

**** https://physoc.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1113/EP090802

*****https://academic.oup.com/ptj/article-abstract/103/8/pzad051/7185578

 

Sepetim
Son Görüntülenen
Kategoriler