NÖROMUSKÜLER HASTALIKLARDA SOLUNUM KAS EĞİTİMİ

Solunum Gücünü ve Dayanıklılığını Artırın.

Solunum kaslarınızın ilerleyici zayıflığı, solunum fonksiyonunuzun bozulmasına neden olabilir, ancak POWERbreathe cihazlarıyla nefes eğitimi bunu iyileştirebilir.

Solunum komplikasyonu, nöromusküler hastalık veya bozukluk (NMD) ile ilişkili en yaygın ilerleyici durumlardan biridir ve inspiratuvar kas zayıflığının bir sonucu olabilir. Bunu dispne olarak da bilinen, hafif bir efordan kaynaklanan aşırı nefes darlığı belirtileri gibi hissedeceksiniz. Bu ilerleyici solunum kas zayıflığı, solunum fonksiyonunun bozulmasına yol açabilir, POWERbreathe IMT Cihazları ile solunum kas eğitimi solunum fonksiyonunu iyileştirebilir. POWERbreathe IMT Cihazları, nefes almak için kullandığınız kasları çalıştırarak, nefes alma gücünü ve dayanıklılığını artırarak ve nefes alma kas yorgunluğunu azaltarak yardımcı olur. İlaçsızdır ve hiçbir yan etkisi veya ilaç etkileşimi yoktur; lütfen kullanmadan önce doktorunuza veya solunum fizyoterapistinize danışın. Önlemler ve Kontrendikasyonlar bölümünü okuyun.

Ayrıca öksürmede zorluk yaşıyorsanız, bu, solunum kaslarınızın bozulmasının başka bir işareti olabilir ve nefes verme zayıflığının bir sonucudur. Bu zayıf hava yolu açıklığı, zatürre ve atelektazi (akciğer dokusunun kapanması/çökmesi) gibi enfeksiyonlara neden olabilir. Ancak bir inceleme*, IMT’nin atelektazi gelişme riskini azaltabileceğini göstermiştir.

IMT mi, EMT mi?

Hangi solunum kaslarınız zayıfsa ona uygun Solunum Kas Eğitimi (RMT) cihazı ile egzersiz yapmalısınız.  Bu nedenle inspiratuvar kas zayıflığı için POWERbreathe IMT cihazları ile İnspiratuvar Kas Eğitimi yapmanız gerekecektir. Ekspiratuvar kas zayıflığı için, POWERbreathe EMT cihazlarıyla EMST           (Ekspiratuvar Kas Gücü Eğitimi ) olarak da bilinen Ekspiratuvar Kas Eğitimi gerçekleştirmeniz gerekecektir.

Nöromusküler Hastalık (NMD)

Bu derleme**, IMT ile yapılan antrenmanın nöromusküler zayıflığı olan hastalarda solunum kuvvetini ve dayanıklılığını artırabildiğini göstermektedir.

Bu vaka çalışması***, IMT için POWERbreathe K3 kullanımının, ilerlemiş nöromusküler hastalığı ve ciddi pulmoner kısıtlaması olan bir çocukta inspiratuvar kas gücünü ve sağlıkla ilişkili yaşam kalitesini iyileştirdiğini ortaya koymaktadır.

Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS)

POWERbreathe IMT, ALS’li hastalarda inspiratuvar kas gücünü ve dinlenme kalp atış hızını iyileştirebilir. Ve bu çalışma****, IMT’nin ALS/MND hastalarında inspiratuvar kasları güçlendirirken aynı zamanda solunum fonksiyonundaki düşüşü yavaşlatma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.

Ayrıca EMT orofaringeal kasların kuvvetini ve dayanıklılığını artırarak yutma fonksiyonunun iyileşmesine, aspirasyon riskinin ve öksürük fonksiyonunun azalmasına neden olabilir.*****

Multipl Skleroz (MS)

Ve bu çalışma******, 10 haftalık IMT’nin ilerlemiş multipl sklerozda (MS) inspiratuvar kas gücünü arttırdığını bulmuştur.

Miyasthenia Gravis (MG)

Bu çalışma*******, IMT’yi takiben solunum kas gücünde, göğüs duvarı hareketliliğinde, solunum düzeninde ve solunum dayanıklılığında iyileşmeler bulmaktadır. Ve bu klinik çalışma********, MG’li hastalarda nefes darlığını azaltmak ve solunum krizini ve mekanik ventilasyon ihtiyacını geciktirmek için tamamlayıcı bir tedavi olarak yararlılığını ortaya koyuyor.

Duchenne Musküler Distrofi (DMD)

Bu çalışmada********* Duchenne kas distrofisi olan çocuklarda solunum kas dayanıklılığını geliştirmek için özellikle IMT gösterilmiştir.

*https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29510803/

** https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7480122/

*** https://www.magonlinelibrary.com/doi/abs/10.12968/ijtr.2017.0108

**** https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19922129/

***** https://rc.rcjournal.com/content/68/Suppl_10/3950797

****** https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S221103481930481X

******* https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16162753/ü

******** https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9706726/

********* https://www.nmd-journal.com/article/S0960-8966(02)00005-6/abstract

 

 

 

 

 

 

 

Sepetim
Son Görüntülenen
Kategoriler