POWERbreathe IMT Soruları

POWERbreathe İnspiratuvar Kas Eğitimi (IMT) Cihazları, solunum kaslarınızı bir dirence karşı egzersiz yaptırma prensibiyle güçlendirir. Diyaframınız için adeta bir dambıl olarak düşünebilirsiniz. POWERbreathe IMT Cihazlarını, günde iki kez 30 nefes kullandığınızda faydalarını 4-6 hafta içinde görürsünüz.

İnspiratuvar Kas Eğitimi (IMT) Cihazlarının solunum yorgunluğunu azalttığı ve solunum dayanıklılığını arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Solunum yolu rahatsızlığı olan hastalardan elit sporculara kadar herkes POWERbreathe IMT Cihazlarından faydalanabilir.

POWERbreathe IMT Cihazları, direnç eğitimi adı verilen bir teknik kullanarak inspiratuvar kaslarınızı güçlendirir. İnspirasyon kaslarınız nefes almak için kullandığınız kaslardır.

Cihaz nefes alışınıza karşı bir direnç oluşturarak solunum kaslarınızın daha fazla çalışmasını sağlar. Bunu bicepslerinizi güçlendirmek için ağırlıklı dambıl kullanmanız gibi düşünün. POWERbreathe IMT’ye sıklıkla ‘diyaframınız için dambıl’ denmesinin nedeni budur.

POWERbreathe IMT Cihazları ile nefes egzersizi yaparken, nefes almak için daha çok çalışmanız gerektiğini fark edeceksiniz. Bu, direnç antrenmanının nefes almak için kullandığınız solunum kaslarına olan etkisidir. Bu kaslar öncelikle diyafram, ana solunum kasınız ve göğüs kafesi/kaburgalar arası kaslardır.

Biceps gücünüz geliştikçe daha ağır bir dambıl kullandığınız gibi, solunum gücünüz geliştikçe solunum cihazındaki direnci de artırabilirsiniz.

Videodan da görebileceğiniz gibi nefes eğitimi akciğerlerinizden ziyade diyaframınızı güçlendirmeye odaklanıyor. Bunun nedeni, akciğerlerinizin kas değil, süngerimsi, hava dolu bir çift organ olmasıdır ve  bu nedenle güçlendirilemez.

Plus ve Classic serisi IMT cihazlarımızda direnç seviyesini manuel olarak değiştirmenizi gerektirir. Buna karşılık K Serisi IMT cihazlarımız, konik akış direncini kullanarak yükü nefesinize uyacak şekilde otomatik olarak ayarlar.

POWERbreathe IMT cihazınızı kullanmak basittir. Cihaz aracılığıyla keskin bir nefes almadan önce nefesinizi tamamen verdiğinizden ve ciğerlerinizdeki tüm havayı boşalttığınızdan emin olun. Bunu 30 nefes boyunca tekrarlayın.

Aşağıdaki videomuzda POWERbreathe IMT Cihazları için doğru nefes alma tekniğini nasıl uygulayacağınızı öğrenin.

Plus ve Classic Serisiyle direnci nefesinize uyacak şekilde ayarlama

Plus ve Classic serimiz için en düşük dirençten başlamanızı ve kendinizi rahat hissettiğinizde bir seviye yukarı çıkmanızı öneririz. Siz güçlendikçe ve daha formda hale geldikçe, direnç size meydan okumayı bırakabilir. Bu, direnci artırma zamanının geldiğini gösterir.

Plus cihazınızın direncini ayarlamak için nefes egzersiz cihazınızın alt kısmındaki çarkı çevirin. Valfin sütunda yukarı doğru hareket ettiğini görebileceksiniz ve cihazda tam eğitim seviyesini okuyabilirsiniz.

Classic cihazınızın direncini ayarlamak için tutma yeri kapağını çıkarın ve direnç ayarlama düğmesini saat

30 nefesi tekrar kolayca yönetebilene kadar direnci çeyrek tur artırmanızı öneririz.

Elektronik K Serisi IMT Cihazlarında direnç sürekli olarak izlenir ve nefes boyunca azalan gücünüzle eşleşecek şekilde azaltılır. Böylece cihaz, nefes alıp vermenize göre en iyi egzersiz seviyesine karar verir.

POWERbreathe IMT Cihazınızı tercihen sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez 30 nefes kullanmalısınız.

POWERbreathe kullanım protokolü bilimsel testlerin ardından oluşturuldu. Bu protokol, istenen sonuçları elde etmek için solunum cihazınızı kullanmanın en iyi yolunu vurgular.

İfade etmek gerekirse, herkes daha güçlü solunum kaslarından yararlanacağından nefes eğitimi nefes alan herkes içindir.

POWERbreathe IMT cihazları üç ana grup arasında popülerdir:

Spor ve fitness tutkunları,    Sağlık sorunları olan kişiler, Performans sanatlarında çalışanlar.                                                                                                                                       

Nefes eğitiminin bu kişilere nasıl fayda sağladığına daha yakından bakalım.                                                                          

Spor ve fitness

İster formda kalmak ister spor performansınızı geliştirmek isteyin, nefes alma kaslarınızın gücünü ve dayanıklılığını artırmak, egzersizi daha kolay hale getirecektir.

Sonuç olarak, daha az çabayla daha fazlasını yapabilecek veya daha fazla antrenman yapabileceksiniz. Dahası, daha güçlü solunum kasları, vücudun yerleşik freni olan metaborefleksin başlangıcını geciktirmeye yardımcı olacaktır. İyi eğitimli ve güçlü bir diyafram sayesinde uzuvlarınıza daha fazla kan akışı sağlanır ve spor performansı artar. Aslında IMT’nin spor ve fitness alanında pek çok faydası vardır.

Yaşlı yetişkinler ve tıbbi sorunları olan kişiler

IMT cihazlarımız aynı zamanda nefes darlığı gibi solunum kas zayıflığı yaşayanlar için de idealdir. Bunun nedeni hareketsiz bir yaşam tarzı, ilerleyen yaş veya KOAH veya kalp yetmezliği gibi tıbbi bir durumdan kaynaklanabilir.

IMT Cihazları kullanarak solunum kaslarınız daha güçlü ve yorgunluğa karşı dayanıklı hale gelecektir. Sonuç olarak, bu kaslar belirli bir görev sırasında daha az efor gerektirecek ve nefes darlığı azalacaktır. Araştırmalar IMT’nin sağlık ve tıbbi durumlar için daha birçok faydasını bulmuştur.

Şarkıcılar, müzisyenler ve dansçılar

Tüm sahne sanatlarında en iyi performansınızı sergilemeniz için nefes kontrolü çok önemlidir. POWERbreathe IMT Cihazları ile solunum kaslarınızı çalıştırmak onların gücünü artıracaktır.  Kaslarınız ne kadar güçlüyse onları o kadar kontrol edebilirsiniz.             

Daha güçlü bir diyaframla şarkı söylerken, dans ederken veya nefesli çalgı çalarken göğüs boşluğunuzun hareketini daha iyi kontrol edebilecek bir konumda olacaksınız. Araştırmalar IMT’nin şarkıcılar, müzisyenler ve dansçılar için birçok faydasını göstermektedir.

4-6 hafta sonra.

Sonuçları görmek için antrenman programınızda tutarlı olmanız gerekir. Günde iki kez 30 nefes protokolünü takip ettiğinizde aktivite sırasında daha az nefes darlığı hissedeceksiniz. Bu aşamada bilimsel araştırmalar, gelişmiş nefesinizi sürdürmek için artık cihazınızı her gün kullanmanıza gerek olmadığını gösteriyor.

Kendinizin en iyisi olduğunuzda, nefes darlığının azalmasının ve egzersiz performansının artmasının keyfini çıkarmak için POWERbreathe cihazınızı günaşırı iki kez kullanın.

4 ila 6 hafta sonra solunum kaslarınız önemli ölçüde gelişmiş olmalı ve aktivite sırasında daha az nefes darlığı hissetmelisiniz. Bu aşamaya geldikten sonra, daha iyi nefes almanızı sağlamak için POWERbreathe IMT cihazınızı her gün kullanmanıza gerek kalmayacaktır. Bunun yerine, POWERbreathe IMT cihazınızı günaşırı iki kez kullanmak, nefes darlığının azalmasının ve egzersiz performansının artmasının keyfini çıkarmaya devam etmeniz için yeterli olacaktır.

POWERbreathe IMT cihazları, ‘’pressure threshold’’ nefes egzersiz yöntemini kullanır. Halter kaldırmaya benzeyen bu yöntem ile bir dirence karşı egzersiz yaptırma prensibiyle soluk alma kaslarının gücünü, işlevini ve dayanıklılığını arttırır.                                         

POWERbreathe IMT Cihazları, solunum kaslarınızı güçlendirmek, solunum yorgunluğunu azaltmak ve yaşam kalitenizi artırmak için tasarlanmış ve özel ihtiyaçlara uyacak şekilde farklı direnç seviyelerine sahip bir dizi inspiratuvar kas eğitimi (IMT) cihazı içerir.

POWERbreathe EMT Soruları

POWERbreathe Ekspiratuvar Kas Eğitimi (EMT) Cihazları soluk verme kaslarının gücünü, işlevini ve dayanıklılığını arttırmak için geliştirilmiş ilaçsız, kullanımı kolay ekspiratuvar kas eğitim (EMT) cihazlarıdır. Cihaz aracılığıyla nefes verilirken oluşan direnç nefes verme gücünüzü arttırmak için soluk verme kaslarınızın daha fazla çalışmasını sağlar.

POWERbreathe EX1 Serisi (EMT) Cihazlarımızın bireysel ihtiyaçlara uyacak şekilde farklı direnç seviyelerinde 4 modeli mevcuttur.

POWERbreathe EX1 EMT Cihazları, nefes verme sırasında direnç yaratmak için halter kaldırmaya benzeyen ‘basınç eşiği’ (pressure threshold) diye bilinen nefes egzersiz yöntemini kullanır. Yeterince nefes verildiğinde kalibre edilmiş yaylı valf sistemi aktive olur ve açılır. Direnç yükü cmH2O cinsinden ölçülür. Nefes verme kaslarınız güçlendikçe egzersizinizi zorlaştırmak (veya kolaylaştırmak) için kaldırılan “ağırlığı” aşamalı olarak ayarlarsınız.

POWERbreathe EX1 Ekspiratuvar Kas Egzersiz Cihazları, “pressure threshold” nefes egzersiz tekniği ile  bir dirence karşı egzersiz yaptırma prensibiyle soluk verme kaslarının gücünü, işlevini ve dayanıklılığını arttırır.

POWERbreathe EX1 EMT cihazları, ağırlık kaldırmaya benzer şekilde nefes verme kaslarınızı çalıştırmak için ekspiratuar ‘basınç eşiği’ yüklemesini kullanır.

Cihazdaki kalibre edilmiş yay, solunum yükünü sağlar; bu yük, kaldırılan ağırlık gibidir. Yükü artırdıkça dirence karşı nefes vermek zorlaşacak ve cihaz üzerinden nefes vermeyi sağlayacak valfi açacaksınız.

Direnç setinde nefes vermenin kolay olduğunu hissettiğinizde, direnci artırmak için egzersiz yükünü ayarlayın. Tıpkı zamanla güçlendikçe daha ağır ağırlık kaldırmayı seçtiğiniz gibi, daha yüksek direnç de daha zorlayıcı olmalıdır.

Cihazınızın direnç göstergesini 0 seviyesine alın.

İlk önce derin bir nefes alın, ardından cihazınızı ağzınıza yerleştirin ve ağızlığın etrafından hava kaçağı olmayacak şekilde valf açılana ve dışarı çıkan havanın sesini duyana kadar cihazdan güçlü bir şekilde nefes verin.

Hava kolayca geçiyorsa direnci artırmak çevirin. Zorlaşana kadar işlemi tekrarlayın; başlamanız gereken eğitim seviyesi bu olacaktır.

Aşağıdaki videomuzda POWERbreathe EX1 EMT cihazları için doğru nefes tekniğini nasıl uygulayacağınızı öğrenin.

En iyi başlangıç direncini belirledikten sonra aşağıdaki eğitim protokolüne başlayın:

– İlk önce derin bir nefes alın, ardından cihazınızı ağzınıza yerleştirin ve ağızlığın etrafından hava kaçağı olmayacak şekilde valf açılana ve dışarı çıkan havanın sesini duyana kadar cihazdan güçlü bir şekilde nefes verin.

-Bunu 5 kez tekrarlayın. Her setten sonra bir sonraki sete geçmeden önce 1 dakika dinlenin.

-Bu 5 nefes verme setini günde 5 defa yapın ve bu antrenmanı haftanın 5 günü gerçekleştirin.

POWERbreathe EX1 Cihazları ile ekspiratuvar kas eğitimi için en yaygın kullanım protokolü;

5x5x5 olarak bilinir.

Her gün 5 nefeslik 5 set

Haftada 5 gün

5 hafta süreyle

📌Her 5 nefeslik setler arasında 1’er dakika dinlenmelidir.

📍Size en uygun modeli belirlemesi için doktorunuz veya solunum fizyoterapistinize danışabilirsiniz.

 

Zorlu ekspiratuvar solunum kullanan veya ciğerlerindeki havayı normalden daha fazla boşaltma ihtiyacı duyan kişiler için idealdir.

POWERbreathe EX1 EMT cihazları, aşağıda sıralanan tıbbi rahatsızlıkları olan kişilerin semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olur.

-Disfaji (Yutma Bozuklukları)

-Dizartri (Konuşma Bozuklukları)

-Disfoni

-Konuşma Terapisi  

-Kronik Bronşit gibi öksürükler

-Uyku Apnesi

-Boyun veya Omurga Yaralanması

-Kronik Solunum Yolu Hastalığı olanlar

-Subakut inme

-Multiple Skleroz

-Amyotrofik Lateral Skleroz

-Parkinson Hastalığı

-Trakeostomi Hastaları / Yoğun Bakım Hastaları

-Obeziteye Bağlı Dispne

-İleri yaştaki fonksiyonlarda düşüş gibi solunum sorunları

POWERbreathe EX1 EMT cihazları, aşağıda sıralanan meslek gruplarında da önemlidir.

-Nefesli Enstrüman Kullananlar

-Şarkıcılar ve Vokalistler

-Ses ve Sahne Sanatçıları

-Spiker, sunucu ve seslendirme sanatçıları

Nefesli bir enstrüman çalıyorsanız veya şarkı söylüyorsanız ya da sesinizi meslek yaşamınızda kullanıyorsanız EX1 EMT cihazları performansınızı artırabilir. Ciğerlerinizden daha fazla hava boşaltabildiğiniz için daha iyi bir performans sergilersiniz.

Amatör / Profesyonel Sporcular

Spor performansını geliştirmek isteyen sporcular için ekspiratuvar kasları güçlendirmek de önemlidir, çünkü ekspiratuvar kas yorgunluğu performansı olumsuz etkiler.

EX1-LR, yeni başlayanlar için idealdir. EX1-Medic’in solunum sorunu olan hastalarda kullanılması tavsiye edilir. Orta dirençli model olan EX1-MR, nefes eğitimi deneyimi olan kişiler için uygundur ve bu sayede daha fazla havayı dışarı atabilir. Son olarak en ağır direnç aralığında olan EX1-HR modeli akciğer hacmi büyük olan ve POWERbreathe EX1-MR cihazında en üst seviyeye ulaşmış kişiler içindir.

Sepetim
Son Görüntülenen
Kategoriler