Sağlık

İyi Nefes Al, İyi Yaşa

Nefes darlığının ana nedeni solunum kaslarının zayıflığıdır ancak inspiratuvar kaslarınıza egzersiz yaptırarak onları tekrar güçlendirebilirsiniz.

Solunum kası zayıflığı KOAH, kalp yetmezliği ve diğer tıbbi durumlarda sık görülür. Ayrıca ilerleyen yaş veya yaşam tarzına bağlı olabilir. Fiziksel aktiviteyi engelleyen herhangi bir durum inspiratuvar kas güçsüzlüğüne yol açabilir.

Yaşlı Yetişkinlerde Solunum Çabası

İlerleyen yıllar, nefes darlığı ile kendinizi kısıtlanmış hissetmenize neden olabilir. Araştırmalar, nefes alma kas gücünün yaşla birlikte azaldığını gösteriyor.

POWERbreathe IMT cihazları kullanılarak inspiratuvar kaslarınız ‘aşırı yüklendiğinde’ uyum sağlar, güçlenir ve yorgunluğa karşı dirençli hale gelir. Daha güçlü inspiratuar kaslar, belirli bir görev sırasında daha az çaba gerektirir ve bu da zor nefes almayı (dispne) azaltır.

Hareketsiz Yaşam Tarzlarında Solunum Çabası

Solunum kaslarınız, diğer kaslar gibi ‘kullan ya da kaybet’ fenomenini gösterir. Bu nedenle daha az aktif olan insanlar kendilerini daha fazla nefessiz hissederler: daha az aktif oldukları için solunum kasları çalışmaz ve bu nedenle zayıflarlar.

POWERbreathe IMT ile solunum kaslarını güçlendiren kişiler daha az nefessiz kalırlar. Daha önce nefeslerini kesen faaliyetleri gerçekleştirebilirler.

Hasta Gruplarında Solunum Çabası

POWERbreathe İnspirasyon Kas Eğitimi, inspirasyon zayıflığının doğal olduğu tıbbi durumlarda kullanılan , ilaçsız, kanıta dayalı bir nefes eğitmenidir. Bilimsel olarak kanıtlanmıştır:

* İnspirasyon kas gücünü ~%34 artırın.

* Nefes darlığını azaltma ~%28

* Yaşam kalitesini ~%19 ve egzersiz toleransını %22 artırın.

Ekspiratuvar Solunum Çabası

Öksürme veya efor sırasında ekspiratuvar hırıltı gibi havayı ciğerlerinden zorla boşaltma ihtiyacı yaşayan herkes  POWERbreathe EX1 EMT cihazlarıyla ekspiratuvar kas eğitiminden faydalanacaktır.

Kanıtlar, ekspiratuvar kas eğitiminin aşağıdaki koşullarda maksimal ekspiratuvar basıncı iyileştirdiğini göstermektedir:

  • * Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)
  • * Öksürük (kronik bronşit gibi)
  • * Dizartri (konuşma güçlüğü)
  • * Disfaji (yutma güçlüğü)
  • * Multipl skleroz (MS)
  • * Parkinson hastalığı (PD)
  • * Omurilik yaralanması
  • * Felç
Sepetim
Son Görüntülenen
Kategoriler