KOAH’TA SOLUNUM KAS EĞİTİMİ VE HAVA YOLU TEMİZLİĞİ

İlaçsız Nefes Eğitimi KOAH Semptomlarını Azaltır.

Çalışmalar KOAH hastalarının IMT Cihazları kullanarak egzersiz kapasitelerini artırdığını, yaşam kalitesini iyileştirdiğini ve nefes darlığını azalttığını göstermektedir.

KOAH’ta Nefes Alma Çabası

KOAH’ınız, amfizeminiz veya kronik bronşitiniz varsa, solunum kaslarınız zayıf olacaktır, bu da nefes alıp verişinizi dolayısıyla ciğerlerinize hava giriş çıkışını zorlaştıracaktır.

Nefes darlığı, zorlu nefes alma veya nefes darlığı hissi olan dispne, KOAH’ta yaygındır ve nefes alma kaslarındaki zayıflık, dispnenin daha yoğun algılanmasına katkıda bulunan bir faktördür.

İnspiratuvar kas eğitimi ve ekspiratuvar kas eğitimi, solunum kas gücünü artırır ve şiddetli KOAH’lı kişilerin pulmoner rehabilitasyonu sırasında tedavinin bir parçası olarak kullanılabilir.

Solunum Gücünüzü Artırın ve KOAH Semptomlarınızı Azaltın.

Çalışmalar, POWERbreathe İnspiratuvar Kas Eğitimi (IMT) Cihazları ile inspiratuvar kaslarınızı eğiterek nefes gücünüzü, yorgunluğa karşı direncinizi artıracağınızı ve fiziksel aktivite sırasında nefes darlığını azaltacağınızı göstermektedir. Ayrıca POWERbreathe IMT Cihazlarının, KOAH’lı kişilerin gerek ev ortamında tedavisinde, gerekse klinik uygulamada pulmoner rehabilitasyonun bir parçası olarak etkin bir rol oynayabileceği gösterilmiştir.

POWERbreathe IMT Cihazları ile solunum kas egzersizleri yapmak, KOAH semptomlarınızı azaltmanın klinik olarak kanıtlanmış bir yöntemidir. İlaç içermez ve hiçbir yan etkisi veya ilaç etkileşimi yoktur, dolayısıyla düzenli KOAH tedavinizin yanında kullanılabilir; lütfen kullanmadan önce doktorunuza veya solunum fizyoterapistinize danışın. Önlemler ve Kontrendikasyonlar bölümünü okuyun.

POWERbreathe IMT Cihazları bir dirence karşı egzersiz yaptırma prensibini kullanarak inspirasyon kaslarınızı çalıştırır. Ayarlanabilir bir dirence karşı cihaz aracılığıyla nefes alıp vermeniz, nefes alma gücünüzü ve dayanıklılığınızı artırır. Diyaframınız için bir dambıl gibidir. Bu sadece nefes darlığını azaltarak egzersiz kapasitenizi artırmanıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda nefes almanızı güçlendirmenize de yardımcı olacaktır. Ve eğer inhale oral terapiler almanız gerekiyorsa, solunum kas egzersizleri ilaçlarınızın ve inhaler kullanımınızın etkinliğini artırmaya yardımcı olacaktır.

Çalışmalar IMT’nin solunum kas gücünü ve dayanıklılığını artırmanın yanı sıra aşağıdakileri de sağladığını göstermektedir:

Yaşam kalitesinde %21 iyileşme*

Dispnede %36 iyileşme*

Birinci basamak muayenelerinde %23 azalma*

İlaçsız Hava Yolu Temizliği

KOAH aşırı mukus üretimine neden olarak aşırı öksürmenize sebep olabilir. Öksürük, vücudunuzun mukusu dışarı atmasının doğal yoludur, ancak bazen öksürmek yeterli olmaz ve yorucu olabilir. Size mukus inceltici ilaçlar reçete edilebilir, ancak PEP ve OPEP cihazları olarak bilinen ilaçsız bir tedavi de vardır.

PEP (pozitif ekspiratuvar basınç) ve OPEP (titreşimli pozitif ekspiratuvar basınç), ilaçsız hava yolu temizleme tedavileri sunar.

Shaker gibi OPEP cihazları, PEP’in faydalarını, mukusu parçalamak için “sallayan” ve solunum yollarında yukarı doğru hareket etmesini sağlayan hava yolu titreşimleri veya salınımlarla birleştirir. Bu “sallama”, siz cihaza derin bir nefes vermeye zorladığınızda meydana gelir ve salgıyı öksürerek dışarı atabilirsiniz.

*https://www.powerbreathe.com/wp-content/uploads/2020/03/Beckerman_The_effects_year_inspiratory_muscle_training_patients_COPD.pdf?_gl=1*aqn0b5*_up*MQ..*_ga*MTQwMjc2OTExOC4xNzExNDYxMjQ0*_ga_DN8J5554RQ*MTcxMTQ2MTI0NC4xLjEuMTcxMTQ2MzA4OC4wLjAuMA..

 

 

Sepetim
Son Görüntülenen
Kategoriler