FELÇLİ HASTALARDA SOLUNUM KAS EĞİTİMİ

Solunum Yorgunluğunu Azaltın ve İyileşmeyi Artırın.

İnspiratuvar Kas Eğitimi ve Ekspiratuvar Kas Eğitimi, nefes alma gücünüzün yanı sıra akciğerlerinizin nefes almanıza yardımcı olmak için ne kadar iyi çalıştığını da önemli ölçüde artırır.

İnme İyileşmesinde Solunum Yorgunluğunun Etkisi

Felç sizi yalnızca psikolojik ve bilişsel olarak değil, fiziksel olarak da etkiler. İnmenin bir yönü aşırı yorgunluk veya inme sonrası yorgunluk hissidir, bu da hareketi zorlaştırır ve daha fazla enerji gerektirir ve bu da egzersiz toleransının azalmasına neden olur.

İnme sonrası solunum kas gücü bozulur ve solunum zayıflığı dispneye (nefes darlığı) neden olur ve bu da inme sonrası yorgunluğu arttırmaya neden olur. İyi haber şu ki araştırmalar*, Solunum Kas Eğitimi’nin (RMT) fiziksel olarak aktifken, egzersiz yaparken ve rehabilitasyon seansları sırasında önemli olan solunum fonksiyonunu ve inspiratuvar kas gücünü iyileştirdiğinden felç sonrası egzersiz toleransını iyileştirmede etkili olduğunu gösteriyor.

Solunum Yorgunluğunu Azaltın ve İnme Sonrası İyileşmeyi Artırın

Solunum kas eğitimi, solunum kas gücünü artırabilir ve POWERbreathe İnspiratuar Kas Eğitimi (IMT) Cihazlarının solunum kas gücünü, dayanıklılığını artırdığı ve solunum yorgunluğunu azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Aslında bir derlemede** , IMT’nin (RMT’nin bir bileşeni) pulmoner fonksiyonu ve kardiyopulmoner dayanıklılığı iyileştirmenin yanı sıra, inme sonrası hastalarda pulmoner enfeksiyon insidansını azaltmada etkili olduğu düşünülmektedir. Başka bir çalışma***, inspiratuvar kas eğitiminin kronik felç hastalarında inspiratuvar fonksiyonu iyileştirdiğini bulmuştur. Ve başka bir çalışma****, IMT grubunda egzersiz kapasitesinde, nefes darlığı hissinde ve yaşam kalitesinde iyileşmeler olduğunu göstermektedir.

Solunum kası zayıflığı, disfaji ve dizartrisi olan inme hastalarında solunum kası eğitimi incelenirken bu deneme*****, IMT ile İnspiratuvar Kas Eğitiminin, EMT ile Ekspiratuvar Kas Eğitimi ile birlikte solunum kas gücünü, zorlu vital kapasiteyi, kişi başı zorlu ekspirasyon hacmini önemli ölçüde iyileştirdiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca solunum kaslarını bu şekilde eğitmenin inme sonrası disfaji ve dizartrideki iyileşmeyi artırdığını da bulmuşlar ve 6 haftalık inspiratuvar ve ekspiratuvar eğitimin felç hastalarında yararlı bir terapi olduğu sonucuna varmışlardır.

Araştırmacılar****** ayrıca serebrovasküler olay geçiren kişilerin solunum kaslarının zayıf olduğunu ve zatürreye yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu buldu. Bununla birlikte, nefes alma teknikleri ve terapötik egzersiz eğitimi de dahil olmak üzere farmakolojik olmayan tedavi, felçle ilişkili pnömoniyi önlemeye yardımcı olur.

Başka bir araştırma******* aynı zamanda felçli hastalarda fiziksel fonksiyonu iyileştirmek için fizyoterapistin POWERbreathe IMT gibi İnspirasyon Kas Eğitimini dikkate alması gerektiğini de önermektedir.

Akciğer ekspansiyonunu ve pulmoner ventilasyonu iyileştirmeye yönelik, inme hastalarında sıklıkla kullanılan bir başka teknik, insentif spirometridir.

*https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27216224/

** https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/0269215520926227

*** https://www.mdpi.com/2076-3417/10/15/5178

**** https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20156979/

*****https://journals.lww.com/md-journal/fulltext/2020/03060/respiratory_muscle_training_in_stroke_patients.28.aspx

******https://rc.rcjournal.com/content/respcare/60/11/1652.full.pdf

*******https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5702822/

 

 

 

 

Sepetim
Son Görüntülenen
Kategoriler