Ekspiratuvar (soluk verme) kaslarınızın gücünü, işlevini ve dayanıklılığını arttırmak için POWERbreathe EX1 Ekspiratuvar Kas Egzersiz (EMT) Cihazları ile tanışın.

POWERbreathe EX1 EMT Cihazları, soluk verme kaslarının gücünü, işlevini ve dayanıklılığını arttırmak için geliştirilmiş ilaçsız, kullanımı kolay ekspiratuvar kas eğitim (EMT) cihazlarıdır. Cihaz aracılığıyla nefes verilirken oluşan direnç nefes verme gücünüzü arttırmak için ekspirasyon kaslarınızın daha fazla çalışmasını sağlar.

POWERbreathe EX1 EMT Cihazları, nefes verme sırasında direnç yaratmak için halter kaldırmaya benzeyen ‘basınç eşiği’ (pressure threshold) diye bilinen nefes egzersiz yöntemini kullanır. Yeterince nefes verildiğinde kalibre edilmiş yaylı valf sistemi aktive olur ve açılır. Direnç yükü cmH2O cinsinden ölçülür. Nefes verme kaslarınız güçlendikçe egzersizinizi zorlaştırmak (veya kolaylaştırmak) için kaldırılan “ağırlığı” aşamalı olarak ayarlarsınız.

POWERbreathe EX1 Ekspiratuvar Kas Egzersiz Cihazları, “pressure threshold” nefes egzersiz tekniği ile  bir dirence karşı egzersiz yaptırma prensibiyle soluk verme kaslarının gücünü, işlevini ve dayanıklılığını arttırır.

-Ergonomik tasarım

-Kolay ayarlanabilir mekanizma

-Kullanımı kolay

-Geniş direnç yelpazesine sahip 4 model

-Her modelde 11 farklı direnç aralığı

-Temizliği için kolayca parçalara ayırabilme

Soluk verme kaslarının gücünü ve dayanıklılığını arttırmak için geliştirilmiş POWERbreathe EX1 EMT Cihazları da POWERbreathe IMT Cihazlarıyla aynı çalışma prensibini kullanır.

POWERbreathe EX1 EMT Cihazları Kimler İçin?

Zorlu ekspiratuvar solunum kullanan veya ciğerlerindeki havayı normalden daha fazla boşaltma ihtiyacı yaşayan herkes bu tür nefes eğitiminden faydalanacaktır.

POWERbreathe EX1 Ekspiratuvar Kas Egzersiz Cihazlarının, soluk verme kaslarını güçlendirmek, işlevini ve dayanıklılığını arttırmak için aşağıda birkaçını sıraladığımız birçok kullanım alanı mevcuttur.

-Konuşma Terapisi

-Yutma Bozuklukları

-Kronik Solunum Yolu Hastalığı olanlar

-Kronik Bronşit gibi öksürük

-Amatör / Profesyonel Sporcular

-Nefesli Enstrüman Kullananlar

-Vokalistler

-Ses ve Sahne Sanatçıları

-Spiker, sunucu ve seslendirme sanatçıları

POWERbreathe EX1 Medic, disfaji, dizartri gibi yutma ve konuşma bozukluklarında ya da ilerleyen yaşlarda zayıflayan soluk verme kaslarını güçlendirmek ve dayanıklılığını arttırmak için olduğu gibi aşağıda sıraladığımız tıbbi durumlarda kullanım için de en uygun modeldir.      

➖ Disfaji

➖ Dizartri

➖ Disfoni

➖ Konuşma Terapisi

➖ Kronik Bronşit gibi öksürük

➖ Uyku Apnesi

➖ Servikal veya Omurga Yaralanması

➖ Subakut inme

➖ Multiple Skleroz

➖ Amyotrofik Lateral Skleroz

➖ Parkinson Hastalığı

➖ Trakeostomi Hastaları / Yoğun Bakım Hastaları

➖ Obeziteye Bağlı Dispne

➖ İleri yaştaki fonksiyonlarda düşüş gibi solunum sorunları

EMT Neden Yararlıdır?

Öksürürken, üflemeli bir enstrüman çalarken veya şarkı söylerken olduğu gibi ciğerlerinizdeki havayı zorla boşaltma ihtiyacı hissettiğinizde, yutma güçlüğü veya konuşma güçlüğü ile sonuçlanan bir tıbbi durumunuz varsa soluk verme kaslarından yararlanırsınız.

Ayrıca, yaşlandıkça kas gücünüzü kaybetmeye başlarsınız, buna solunum kas gücü de dahildir. Ekspiratuvar Kas Egzersizi (EMT) ve İnspiratuvar Kas Egzersizi (IMT) ile solunum kaslarınızın gücünü artırmak, solunum gücünüzü korumanıza ve geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Daha güçlü ekspiratuvar kaslar, spor performanslarını arttırmak isteyen sporcular için de faydalıdır çünkü ekspiratuvar kas yorgunluğu performansı bozar.

 

 

Neden POWERbreathe EX1 EMT’yi Seçmelisiniz?

POWERbreathe felsefesi, nefes eğitiminin rahat, yönetilebilir ve mümkün olduğunca etkili olmasıdır.            Bu nedenle, ekspiratuvar kasları (EMT) inspirasyon kaslarından (IMT) bağımsız olarak çalıştıran değişik yük ayarına sahip 4 model mevcuttur. Bu da daha iyi bir kullanıcı deneyimi için piyasadaki en geniş direnç yelpazesini sunabileceğimiz anlamına gelir.

Ekspiratuvar Kas Eğitimi (EMT), İnspiratuvar Kas Eğitimi (IMT) ile birlikte, Solunum Kas Eğitiminin (RMT) bir unsurudur. Solunum Kas Eğitimi, solunum kas fonksiyonunuzu geliştirmenize yardımcı olmak için bu terapilerin her ikisini de kullanan bir tedavidir. Bu, sağlığınızı iyileştirmek, tıbbi bir durumun semptomlarını hafifletmek, genel fiziksel ve solunum zindeliğini iyileştirmek ve spor performansını arttırmak olabilir.

Normal ekspirasyon sırasında, inspirasyon kaslarınız gevşedikçe ciğerleriniz sönmeye başlar. Bununla birlikte, aşırı egzersiz veya öksürme gibi aktif solunum dönemleri sırasında, nefes verme kaslarınız havayı ciğerlerinizden dışarı atmak için kasılabilir.

Ekspiratuar Kas Gücü Eğitimi

EMST veya EMT (ekspiratuvar kas eğitimi), solunum kaslarınızın gücünü ve ekspiratuvar kaslarınızın işlevini geliştirecektir. Bunlar abdomen yardımcı kasları (rectus abdominis, transverse abdominis, obliques ) ve internal interkostal kaslardır.

Ekspiratuvar Kas Güçlendirme Eğitimi Neden Yapılır?

Nefes almak için, başta diyaframınız ve dış kaburgalar olmak üzere inspirasyon kaslarınızı aktif olarak kullanırsınız. Ancak sona erme genellikle pasiftir. Bunun nedeni, inspirasyon kaslarınız gevşediğinde doğal olarak nefes vermenizdir. Sonuç olarak, hava akciğerlerinizi pasif olarak terk eder.

Normalde, istirahatte nefes alırken herhangi bir ekspiratuvar kas kullanmazsınız. Bununla birlikte, ağır “egzersiz” sırasında, nefes verme kaslarınız nefes almada aktif bir rol oynayacaktır. Zorlu ekspirasyon sırasında, ciğerlerinizden normalden daha fazla havayı boşaltmanız gerektiğinde, karnınızın yardımcı kasları (rektus abdominis, transvers abdominis, oblikler) ve iç interkostal kaslar kasılarak diyaframı yukarı doğru zorlar ve daha fazla havayı dışarı iter.

Ayrıca, kronik bronşitte olduğu gibi solunum yollarınız daralmış veya mukusla tıkanmışsa, ekspirasyon aktif bir süreç haline gelir.

Ekspiratuvar kas eğitimi üzerine, inspiratuvar kas eğitimi kadar geniş çapta çalışılmamıştır. Bununla birlikte, ekspiratuvar solunum kasları, direnç eğitiminin aşırı yüklenme ilkesine, inspirasyon kasları ve iskelet kaslarıyla aynı şekilde yanıt verir.

POWERbreathe EX1 EMT Cihazları

Başlangıç ​​seviyesinden ileri seviyeye ve Medic versiyonuna kadar farklı direnç seviyelerinde 4 modeli mevcuttur.

 

Ekspiratuvar Kas Güçlendirme Antrenmanının Etkileri

EMST’nin belirli tıbbi durumlarda maksimum ekspirasyon basıncını (MEP) iyileştirdiğine dair kanıtlar vardır. Maksimum ekspiratuvar basınç, karın kaslarınızın ve diğer ekspiratuvar kaslarınızın gücünü yansıtan bir ölçümdür. Solunum zayıflığının bir göstergesidir. Bu nedenle, ekspiratuvar kaslarınızı EMT ile güçlendirmek, maksimum ekspiratuvar basıncınızı iyileştireceği için faydalıdır.

Eşzamanlı İnspiratuvar ve Ekspiratuvar Kas Eğitimi ???

Aynı nefes döngüsü içinde eşzamanlı İnspirasyon Kas Eğitimi (IMT) ve Ekspirasyon Kas Eğitimi (EMT) uygulayan sağlıklı kişilerde yapılan iki çalışma, bu eşzamanlı eğitimin aslında egzersiz yanıtlarını azalttığını gösterdi.

Bir çalışma, Maksimum İnspirasyon Basıncında (MIP) veya Maksimum Ekspirasyon Basıncında (MEP) önemli bir değişiklik olmadığını bulmuştur.

İkinci çalışma, MIP ve MEP’de değişikliklerin yetersiz olduğunu göstermektedir.                     

Ayrıca katılımcılar, IMT ve EMT döngülerinin aynı anda yüklenmesini rahatsız edici olarak tanımlamaktadır ve her iki solunum aşamasını aynı anda maksimum eforla çalışmanın son derece zor olduğunu belirtmektedirler.

Genel olarak araştırmalar, eşzamanlı IMT ve EMT kullanırken dikkatli olunması gerektiğini önermektedir. Bunun nedeni, solunum döngüsünün her iki aşamasını aynı anda yüklemenin (inspiratuvar ve ekspiratuvar kasları aynı anda çalıştırma) solunum kas gücünde yetersiz iyileştirmeler oluşturmasıdır.

EMT ve IMT aynı nefes döngüsü içinde gerçekleştirildiğinde aslında egzersiz yanıtlarını bozabilir. Bunun nedeni, her iki solunum fazının (EMT ve IMT) aynı anda yüklenmesinin rahatsız edici olması ve maksimum eforu elde etmek için zor olmasıdır.

Bu nedenle, ekspiratuvar ve inspiratuvar kas eğitimini birbirinden bağımsız olarak gerçekleştirme eğilimi ağır basmaktadır.

POWERbreathe EX1 EMT Cihazları Kullanım Protokolü

POWERbreathe EX1 Cihazları ile ekspiratuvar kas eğitimi için en yaygın kullanım protokolü;

5x5x5 olarak bilinir.

Her gün 5 nefeslik 5 set

Haftada 5 gün

5 hafta süreyle

📌Her 5 nefeslik setler arasında 1’er dakika dinlenmelidir.

📍Size en uygun modeli belirlemesi için doktorunuz veya solunum fizyoterapistinize danışabilirsiniz.

Sepetim
Son Görüntülenen
Kategoriler