ASTIM ve SOLUNUM KAS EĞİTİMİ

Solunum Kas Eğitimi ile Semptomları Azaltmak Mümkün

POWERbreathe IMT Cihazları ile İnspiratuvar Kas Eğitimi, akciğer fonksiyonunu iyileştirerek astım semptomlarını hafifletir ve bunun sonucunda ilaç ihtiyacı ve kullanım sıklığı azalır.

Astımda Solunum Çabası

Öksürük, hırıltı, nefes darlığı ve göğüste sıkışma aşina olduğunuz belirtilerdendir. Astımınız kontrol altına alınmadığında nefes almakta zorlanabilirsiniz; kısa sığ nefeslerle nefes alırsınız ve/ veya her zamanki aktivite seviyenizi koruyamayacağınızı hissedersiniz.

POWERbreathe IMT Cihazları ile İnspiratuvar Kas Eğitiminin (IMT), akciğer fonksiyonunu iyileştirerek astım semptomlarını hafiflettiği, bunun sonucunda ilaç tedavisinin ve hastaneye yatışların azalmasına yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Astımda IMT ile;

Astım semptomlarında 3 haftada % 75’e kadar iyileşme*,

Astım ilacı tüketiminde % 79’a varan azalma**,

Sadece 3 haftada inspiratuvar kas gücünde ortalama % 11 artış*,

Güç, dayanıklılık ve yaşam kalitesinde iyileşmeler***.

Nefes Eğitimi Etkinliği Klinik Olarak Kanıtlanmıştır

POWERbreathe IMT Cihazları ile solunum kas eğitimi, astım semptomlarınızı azaltmanın ilaçsız, klinik olarak kanıtlanmış bir yöntemidir. Hiçbir yan etkisi veya ilaç etkileşimi olmadığından astım ilacınızın yanında kullanılabilir; lütfen kullanmadan önce doktorunuza veya solunum fizyoterapistinize danışın. Önlemler ve Kontrendikasyonlar bölümünü okuyun.

Egzersize Bağlı Astım

Egzersize bağlı astımın semptomları astımla aynıdır; yani göğüste sıkışma, öksürük, hırıltı ve nefes almada zorluk; ancak egzersize bağlı astımda bu semptomların egzersiz yaptıktan sonra başladığını fark edeceksiniz ve genellikle egzersizi bitirdikten 15 dakika sonra kötüleşir.

Egzersizin fiziksel eforu, vücudunuz daha fazla oksijene ihtiyaç duyduğundan nefes alma hızınızı artıracaktır, bu da burnunuzun ve üst solunum yollarınızın havayı ısıtmasını ve soluduğunuz havaya nem katmasını zorlaştıracaktır. Bu nedenle nefes aldığınız hava normalden daha kuru ve soğuktur ve egzersize bağlı astım semptomlarını tetikleyen şeyin de bu olduğu düşünülmektedir.

Açık hava egzersizi ve sporun, hava soğuk olacağından egzersize bağlı astım semptomlarını tetikleme olasılığı daha yüksektir, yüzme ve yoga gibi sporlar daha fazla tolere edilir çünkü yüzmede hava sıcak ve nemlidir (iç mekanda yüzüyorsanız), havuzda trikloramin de astımı tetikleyebilir. Yoga nefesinize odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

Egzersizleriniz öncesi ısınarak egzersize bağlı astım semptomlarınızı azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. POWERbreathe IMT Cihazı kullanarak inspiratuvar kaslarınızı ısıtmak çok faydalı olabilir, soğuk havadan kaçınmak ve soğumaya ve tekrar toparlanmaya zaman ayırmak, ki bu da POWERbreathe IMT Cihazlarının yaptığı şeydir.

*https://www.powerbreathe.com/wp-content/uploads/2020/03/McConnell98_IMT_improves_lung_function.pdf?_gl=1*63npcd*_up*MQ..*_ga*MTQwMjc2OTExOC4xNzExNDYxMjQ0*_ga_DN8J5554RQ*MTcxMTQ2MTI0NC4xLjEuMTcxMTQ2MjQ3My4wLjAuMA

**https://www.powerbreathe.com/wp-content/uploads/2020/03/Weiner_IMT_patients_bronchial_asthma.pdf?_gl=1*83618m*_up*MQ..*_ga*MTQwMjc2OTExOC4xNzExNDYxMjQ0*_ga_DN8J5554RQ*MTcxMTQ2MTI0NC4xLjEuMTcxMTQ2MjQ3My4wLjAuMA

***https://erj.ersjournals.com/content/50/suppl_61/PA3282

Sepetim
Son Görüntülenen
Kategoriler